Különleges báránysült lépésről lépésre. Aki a báránysültet rosszul készíti el, az ugyanolyan nagy hibát követ el, mint az, aki meg sem veszi a bárányhúst! Ezt a receptet követve még az is előfordulhat, hogy aki eddig nem szerette vagy nem kóstolta még a bárányhúst az is a kedvelőjévé válik.
ELKÉSZÍTÉSI IDŐ
2 óra
ADAG
4 adag
NEHÉZSÉGI FOK
Közepes
ÁR
Drága
Allergének
Mentes
2,5–3 kg bárány eleje
1 dl szőlőmagolaj
fél dl dióolaj
5 szál friss rozmaring ágacska
8 gerezd fokhagyma
1 evőkanál finomított tengeri só
1. A hús mindkét oldalát erősen bedörzsöljük sóval, majd legalább 20 percig pihentetjük, hogy a só elolvadjon, és a fűszerek ízeivel együtt beivódjon a hús rostjai közé.
2. A húst meglocsoljuk szőlőmagolaj és dióolaj keverékével. A szőlőmagolaj jobban bírja a sütést, ráadásul a dióolajjal együtt, jobban kiemeli a bárányhús finom ízét.
3.
Kézzel a hús mindkét oldalát alaposan bedörzsöljük az olajokkal, mert így lesz a hús külső része szép piros és ropogós.
4. Az alsó lábszár részét kézzel hajlítsuk be, majd vissza azért, hogy a sütésnél ne ugorjon össze és szép formás maradjon.
5. A fellazított húst éles késsel a lapocka felől átvágjuk, így amellett, hogy befér a tepsibe, sütés után darabolni is könnyebben tudjuk majd.
6.
A mérőpálcát soha ne függőlegesen, hanem elnyújtva, hosszában szúrjuk a hús egyik legvastagabb részébe.
1. Fontos, hogy az olívaolaj helyett a sütéshez szőlőmagolajat, az olcsó só helyett finomított tengeri sót, a szárított rozmaring helyett pedig friss fűszert használjunk.
2. A fokhagymagerezdeket negyedeljük, majd a késsel kialakított lyukba toljuk. Főleg a vastagabb húsrészeket tűzdeljük meg minél sűrűbben.
3. A mélyedésbe minden fokhagyma mellé tűzünk egy-egy friss rozmaring ágacskát is, körülbelül 2-3 cm-es darabokban.
4. Az előkészített húst, kézzel jól átmasszírozzuk úgy, hogy a fűszereket még jobban a húsba nyomkodjuk.
1. A sót előzőleg összekeverhetjük reszelt citromhéjjal, őrölt babérlevéllel is, így még finomabb lesz az eredmény.
2. A bárány egyik legalkalmasabb része az egészben sütéshez a „bárány eleje”, ami a lábszárat, valamint a gerinc és az oldalas részeket tartalmazza.
3. A sütéskor érdemes külsőleg csatlakoztatható hús hőfokmérőt használni. Előnye az, hogy nem szárad ki a hús, és finom puha is lesz.
4. A hús hőfokmérőt állítsuk 82 °C-ra, majd 160 °C-on süssük annyi ideig, amíg jelzi, hogy a hús belül elérte a 82 °C-ot. Ezután 200 °C-on süssük még 10 percig, és már el is készült.